פיצוץ מלון המלך דוד, 1946: זכרונותיה של ורדה בת שמואל ישעיה, ז”ל שנהרג בפיצוץ


‏יום שלישי 20 ינואר 2015
‏כ”ט טבת תשע”ה

באופן לא מפתיע, עברה כשנה וחצי מאז העליתי את הדף לזכר סבי, שמואל ישעיה ז”ל, שנהרג בפיצוץ מלון המלך דוד, ב-22-07-1946, כ”ב בתמוז תש”ו. זה היה ביום האזכרה שלו ב-2013.

ביולי 2014 איש אפילו לא הזכיר את הפיצוץ. זה היה באמצע מלחמת צוק איתן (בעיני זו הדרך היחידה להתייחס לזה). ועם זאת, גם בעשרות השנים שחלפו מאז קום המדינה, לא היתה מעולם התייחסות ממלכתית לנפגעי הפיצוץ במלון.

  ואין להתפלא, על כך שכן הפעולה מהווה עד היום לא רק נקודת מחלוקת בין מי שרואה בה פעולה של לוחמי חירות לבין מי שרואה בה פעולת טרור, אלא בעיקר משום הטלת  האחריות ואשמה ההדדית בין  יוצאי ההגנה ליוצאי האצ”ל.  נקודה שעדיין כואבת למי שחיו את האירוע, ולכל אחד הגרסה שלו..

———————–

אז הנה לפניכם הזוית האישית של אמא שלי, מי שחיתה את האירוע מיד ראשונה. אירוע שהותיר שני יתומים ואלמנה חסרי כל, והפך את אמי בגיל 18 למפרנסת יחידה של המשפחה השכולה..

בזמן ההוא, לא היה ביטוח לאומי, וגם לא משרד הביטחון. לא היו קצבאות לאלמנות, ואף לא ליתומים, וגם קו חם לא היה לתמיכה נפשית. מה שכן היה: הלם, צער, אומץ לב והקרבה.

היום מצאתי זכרונות שכתבה אמא שלי, בין היתר על אותו אירוע ששינה את חייה לעד, ואני : מצרפת את הקובץ כמו שהוא, בכתב ידה

—————-

אמי כתבה את הקטע הזה ב-23 ביולי 2005,   ביום האזכרה ה-59 למותו של סבי, שמואל ישעיה זכרו לברכה. אולי ביולי 2015, אחרי 69 שנים תימצא דרך ממלכתית להקים יד לזכר הרוגי מלון המלך דוד.

נ.ב.:
למה דוקא עכשיו:   רצה הגורל ואמי סבלה לאחרונה שתי נפילות בביתה,. בפעם השניה היא שברה את יד ימין, אבל חמור מזה, הנפילה גרמה לקריסה שנבעה מהידרדרות הדרגתית במצבה במהלך מספר חודשים שקדמו לנפילות.  לאחר חודש של אשפוז היא התאוששה, למרבה המזל, ועברה לשיקום..

במהלך התקופה הזו,  נפל בחלקי לדאוג לענייניה, ובמקרה מצאתי את הזכרונות  שרשמה בין 2003-2006. הקובץ המצורף הוא קטע מאותם זכרונות.

Advertisements

One thought on “פיצוץ מלון המלך דוד, 1946: זכרונותיה של ורדה בת שמואל ישעיה, ז”ל שנהרג בפיצוץ

  1. Pingback: אומרים שבסאטירה אין פרות קדושות | dawn522006

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s